Overblog Follow this blog
Edit post Administration Create my blog

Fakty i mity o amortyzatorach – żywotność i regeneracja

by Marek May 4 2015, 10:24 Artykuły

Amortyzatory

Amortyzatory

Amortyzatory są mechanizmami podwozia pojazdu spełniającymi wiele różnych zadań. Przenoszą i minimalizują (amortyzują) drgania z elementów sprężystych, zapewniają komfort jazdy, przede wszystkim zaś dbają o bezpieczeństwo poprzez kontrolowanie przyczepności kół do nawierzchni drogi. Mimo iż rola amortyzatorów znana jest doskonale każdemu, kto zapoznał się z mechaniką pojazdów w stopniu chociażby podstawowym, to na ich temat ciągle krąży mnóstwo legend i mitów. Czas obalić niektóre z nich.

Żywotność amortyzatorów samochodowych

Wśród kierowców panuje dość powszechne przekonanie, że żywotność amortyzatorów w ich samochodach przeciętnie wynosi około 3 lat. Nie jest to prawdą. Nie sposób uogólniać żywotności amortyzatorów, gdyż techniki jazdy oraz tereny, które najczęściej pokonujemy, mogą różnić się od siebie drastycznie. Jedni kierowcy jeżdżą agresywnie, inni zachowawczo, jedni omijają dziury i studzienki kanalizacyjne, inni nie zwracają na nie uwagi. Amortyzatory samochodowe na każde kilkadziesiąt przejechanych kilometrów wykonują tysiące cykli wbicie – wybicie. Niewielu pamięta o tym, że są to jedne z najmocniej eksploatowanych elementów całego podwozia. Biorąc pod uwagę powyższe, trudno jest mówić o przeciętnej żywotności amortyzatorów, tak jak i nie sposób podawać jej długości. Warto natomiast przeprowadzać testy amortyzacyjne każdego roku.

Regenerowanie amortyzatorów

Niektórzy kierowcy ciągle oddają amortyzatory (olejowe) do regeneracji w przekonaniu, iż jest to rozwiązanie bardziej opłacalne, niż zakup nowych urządzeń. Niestety, w rzeczywistości (tak pod względem ekonomicznym jak i jakościowym) nigdy takim nie będzie. Żywotność amortyzatorów, ze względu na ilość wywieranych na nie obciążeń, jest stosunkowo krótka, a ich regeneracja w żaden sposób nie przywróci im początkowej sprawności. Eksperci podkreślają, że regenerowanie amortyzatorów ma sens jedynie w przypadku pojazdów zabytkowych, do których nie sposób zdobyć działających zamienników.

Najlepsze amortyzatory to amortyzatory fabrycznie nowe i odpowiednio dobrane do modelu samochodu i stylu jazdy kierowcy. Pamiętajmy o tym przy kolejnych zakupach tych urządzeń. Nasz samochód z pewnością odwdzięczy nam się za dobry wybór.

comments

Go to top