Overblog
Edit post Follow this blog Administration + Create my blog

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – o czym warto wiedzieć?

by Marek May 10 2022, 14:28

Samochody w pełni elektryczne coraz śmielej pojawiają się na drogach całego świata. Bez wątpienia ich ogromną zaletą jest redukcja zanieczyszczenia środowiska, zwłaszcza w miejscach gęsto zaludnionych. A czy istnieją jakieś wady? Ta kwestia zależy już tylko od subiektywnych ocen zmotoryzowanych. Część z nich uważa, że nie tyle wadą, co pewnym utrudnieniem jest konieczność dostarczania im energii elektrycznej z tzw. stacji ładowania, co nie zawsze jest sprawą łatwą i ogólnie dostępną, jak ma to miejsce w przypadku tankowania pojazdów spalinowych na stacjach paliw. Niestety publiczna dostępność stacji ładowania pojazdów elektrycznych wciąż jest jeszcze niewystarczająca. Dlatego też właściciele „elektryków” inwestują w domowe stacje, dzięki którym mogą ładować auto kiedy chcą, będąc zawsze gotowym do drogi. Co jednak warto wiedzieć o takich domowych stacjach ładowania pojazdów elektrycznych? Kwestię tę postaramy się wyjaśnić w dzisiejszym artykule.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – o czym warto wiedzieć?

Słów kilka o sposobach ładowania pojazdów elektrycznych

W praktyce wyróżnia się dwa główne sposoby ładowania aut elektrycznych: ładowanie prądem stałym DC oraz przemiennym AC. Ładowanie pojazdów elektrycznych prądem stałym DC, dzięki dużej mocy płynącej bezpośrednio do baterii umożliwia szybkie naładowanie akumulatora. Niestety stacje DC nie nadają się do domowego użytku. Po pierwsze dlatego, że ich cena jest naprawdę wysoka, po drugie częste ładowanie pojazdów dużą mocą redukuje pojemność baterii, a po trzecie i najważniejsze do tego typu stacji potrzebna jest wysoka moc przyłącza zasilającego, która nie zawsze jest dostępna w użytku prywatnym/domowym. Ładowanie aut prądem stałym DC możliwe jest zazwyczaj na MOPach oraz tradycyjnych stajach paliw.

„Domową” alternatywą dla tego typu ładowania są ładowarki AC dostarczające do pojazdów elektrycznych prąd przemienny. Stacje ładowania „wyposażone” w prąd przemienny AC zainstalować można m.in.: w domowych i osiedlowych garażach czy parkingach. Niniejsza technologia charakteryzuje również tzw. mobilne stacje ładowania pojazdów, czyli małe, przenośne urządzenia, które zmotoryzowani mogą wozić ze sobą i używać je wszędzie tam, gdzie istnieje dostęp do gniazdek.

Jaką stację ładowania samochodów wybrać?

Właściciele i użytkownicy samochodów elektrycznych decydując się na własne stacje ładowania mają do wyboru dwa podstawowe rodzaje: ładowarki stacjonarne oraz przenośne (mobilne). Jeżeli chodzi o wersję mobilną – zmotoryzowani mogą wybierać pomiędzy modelami zasilanymi z gniazda naściennego (Schuko) bądź siłowego CEE. Z kolei ładowarki stacjonarne to opcja z urządzeniem wolnostojącym bądź naściennym (tzw. wallbox) – ze stałym lub wymiennym kablem. Dostępne w sprzedaży stacje ładowania różnią się od siebie także mocą, możliwością jej regulacji, rodzajami zamontowanych wtyczek, wbudowanych zabezpieczeń czy funkcji dodatkowych. Czy da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Jaką stację ładowania samochodów wybrać? Niestety nie. Decydując się bowiem na zakup stacjonarnej czy mobilnej stacji ładowania samochodów elektrycznych prądem przemiennym należy dostosować parametry ładowarki zarówno do możliwości pojazdu, jak i możliwości instalacji elektrycznej obiektu, z którego stacja będzie pobierać prąd.

Jeżeli stoisz przed wyborem stacji ładowania pojazdów elektrycznych na swój użytek i potrzebujesz fachowego doradztwa, zawsze możesz skorzystać z pomocy naszych specjalistów. A jeżeli jesteś już zdecydowany na zakup, ale poszukujesz tego idealnego modelu, zachęcamy do odwiedzenia naszego oficjalnego sklepu. Jesteśmy przekonani, że w naszej szerokiej ofercie odnajdziesz produkt, który spełnia Twoje wymagania! Sprawdź sam - https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,akcesoria-do-samochodow-elektrycznych,66-1114.html

comments

Go to top