Overblog Follow this blog
Edit post Administration Create my blog

Naprawa czy wymiana chłodnicy?

by Marek February 9 2017, 12:58

Chłodnica samochodowa jest bardzo delikatnym i podatnym na uszkodzenia urządzeniem. Odgrywa ona kluczową rolę w układzie odpowiedzialnym za chłodzenie silnika podczas jazdy. Dlatego jeżeli coraz częściej zaobserwować można wycieki płynu chłodzącego lub jakiekolwiek inne usterki, konieczna może być naprawa lub wymiana.

Naprawa czy wymiana chłodnicy?

Jak długo może działać chłodnica?

Napędzana przez pompę wodną ciecz wydobywa się z chłodnicy przepływa przez wszystkie kanały umiejscowione w bloku oraz głowicy silnika. Dzięki temu zmniejszona zostaje ich temperatura. Jednak aby chłodnica wody działała sprawnie, muszą spełnione być podstawowe czynniki. Przeważnie współczesne chłodnice aluminiowe są w stanie wytrzymać kilka lat, ponieważ są mniej wytrzymałe od dawniej stosowanych chłodnic mosiężnych.

Ogólna trwałość chłodnicy zależy od codziennej eksploatacji pojazdu, a na niekorzyść jej kondycji działają m.in. wypadki. Jeżeli samochód został uderzony np. z przodu, może to prowadzić do uszkodzeń i przeciekania chłodnicy. Jednak problemy tego typu mogą wynikać także z uderzenia chłodnicy twardym narzędziem, np. kiedy samochód znajduje się w warsztacie i montowane są części zamienne.

Lutowanie chłodnicy

Ponieważ duże ubytki płynu chłodzącego mogą doprowadzić do przegrzania silnika, chłodnica musi zostać naprawiona. Jeżeli dziura nie jest duża lub nowe części kosztują kilkaset złotych, bardzo często kierowcy decydują się na lutowanie chłodnicy. W przypadku sytuacji, gdy dziur jest zbyt dużo, koszt naprawy może przekraczać wartość nowej chłodnicy i nie jest już opłacalny.

Koszt naprawy chłodnicy, np. przy pomocy lutowania, nie jest wysoki. Przeważnie w przypadku samochodów osobowych kwota ta wynosi nie więcej niż kilkaset złotych. Dodatkowe koszty mogą wynikać np. z konieczności kłopotliwego umiejscowienia urządzenia, w związku z czym mechanik musi poświęcić na naprawę więcej czasu. Jeżeli jakiekolwiek operacje na starej chłodnicy przestają mieć sens, pozostaje jedynie kupić nową chłodnicę.

Czy opłaca się naprawiać chłodnice samochodowe?

Zamienniki chłodnic do większości aut kosztują przeważnie kilkaset złotych, ponieważ rozpiętość cenowa między oryginalnymi częściami może być dość duża i zbyt wysoka. Jeżeli kierowca nie chce korzystać z zamiennika, może rozejrzeć się za używanymi chłodnicami na aukcjach internetowych. Bardzo często ceny są o połowę niższe niż w sklepach, jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem. Używana chłodnica może posiadać ukryte wady, dlatego najlepiej wybierać sprzedawców oferujących gwarancję rozruchową.

comments

Go to top