Overblog
Edit post Follow this blog Administration + Create my blog

Jak dbać o swój samochód?

by Marek September 17 2018, 14:02

Jazda nawet kilkuletnim autem stanie się bardziej przyjemna, jeżeli pojazd będzie utrzymywany w dobrym stanie. Dbanie o samochód wymaga jednak nie tylko mycia i sprzątania - konieczne jest utrzymanie w nienagannym porządku wszystkich podzespołów. Dotyczy to również pojazdów najsolidniejszych i najbardziej niezawodnych marek, takich jak np. Toyota. O czym warto zatem pamiętać?

Regularne przeglądy pojazdu

Na przegląd pojazdu warto udać się przynajmniej raz w roku. Wizyta u mechanika nie powinna jednak opierać się na krótkiej rozmowie i przybiciu pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Aby utrzymać auto w dobrym stanie i pełnej sprawności, należy zadbać o dokładne oględziny najważniejszych podzespołów i części Toyota - sprzęgła, koła dwumasowego czy silnika, a także układu hamulcowego, zawieszenia, klimatyzacji oraz amortyzatorów. Systematyczne wizyty w warsztacie są szczególnie ważne przed każdą większą podróżą. W ten sposób można nie tylko utrzymać samochód w lepszej kondycji, ale też zatroszczyć się o bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Przegląd to najlepsza okazja do wcześniejszego odnalezienia usterki, a tym samym usunięcia jej mniejszym kosztem.

Wymiana płynów i części Toyota

Utrzymanie samochodu w dobrym stanie wymaga regularnej weryfikacji poziomu płynów, a także ich uzupełniania oraz wymiany w przypadku zużycia. Działania te mają kluczowy wpływ na zachowanie dobrej kondycji silnika. Wymianę oleju warto przeprowadzić co roku, pamiętając przy okazji o jednoczesnej wymianie filtrów. Płyn chłodniczy należy wymieniać co ok. 5 lat, natomiast płyn hamulcowy zwykle wystarcza na mniej więcej 2 lata. Warto również raz na jakiś czas sprawdzić, czy nie nadeszła pora na zakup poszczególnych części Toyota, na przykład wycieraczek, akumulatora, pasku rozrządu czy alternatora.

Ochrona lakieru i korzystanie ze sprawdzonych stacji

Regularne wizyty na myjni zwykle nie wystarczają, aby cieszyć się zadbanym i dobrze utrzymanym pojazdem. Szczególne znaczenie dla estetyki samochodu ma odpowiednie zabezpieczenie lakieru. Najlepiej wykonać je przy użyciu wosku - naturalnego, hybrydowego lub syntetycznego. Takie rozwiązanie chroni lakier zarówno przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, jak i utlenianiem się powierzchni. Przez cały rok warto też dbać o dobór dobrej jakości paliwa - tankowanie na kiepskiej stacji może bowiem doprowadzić nawet do uszkodzeń silnika. Lepiej nieco więcej zapłacić za litr benzyny, korzystając tym samym z paliwa najlepszego pod względem gatunkowym.

Go to top